Náš metabolizmus po sviatkoch

Predvianočné obdobie a sviatky sú náročným obdobím pre náš metabolizmus. Jeme ťažšie jedlá, občas nejaké koláčiky, pravidelne pohárik vínka prípadne iný alkohol. Častokrát si ukrojíme aj zo spánku a pravidelnosť v stravovaní taktiež odsúvame na druhú koľaj. Aj keď sa akokoľvek snažíme držať na uzde, aj tak po sviatkoch cítime, že toho bolo veľa. Metabolickú nerovnováhu pociťujeme v zvýšenej únave, v úbytku energie, prípadne prichádza malé nachladnutie alebo bolesti hlavy. Častokrát sa zdvihne aj ručičke na váhe, čo nám signalizuje, že naozaj treba niečo zo sebou urobiť.

Dôsledky metabolickej nerovnováhy

  • Únava = vyčerpanosť, úbytok energie najmä v popoludňajších hodinách
  • Psychické problémy = nervozita, náladovosť, podráždenosť, časté bolesti hlavy
  • Zdravotné komplikácie = časté nachladnutia, nespavosť, tráviace ťažkosti, priberanie až nadváha

Určite je výborný nápad dopriať nášmu telu reštart v podobe ľahšieho jedálnička, pohybu a relaxu. Je najvyšší čas doplniť mu chýbajúcu energiu v podobe spánku, prečistiť a odľahčiť trávenie, doplniť chýbajúce minerály a vitamíny. Ak nám porástla aj ručička na váhe, tak aj redukcia nadbytočného tuku pomôže nášmu telu nadobudnúť stratenú rovnováhu.

Ako však dostať naše telo rýchlo do formy?

Často sa stretávam s tým, že chcú ľudia schudnúť rýchlo. V sobotu je ples, tak najlepšie ešte tento týždeň potrebujú 5 kg dole. Začnú držať nezmyselné diéty, ktorými svoj metabolizmus ešte viac rozľadia a jojo efekt prichádza ako bumerang. Nečakajte zázraky. Ak ste sa pár mesiacov alebo rokov stravovali nezdravo, nechcite za 2 týždne schudnúť a všetko napraviť. Každý z nás bude chudnúť iným tempom, čo zapríčiňuje viacero faktorov.

Najčastejšie faktory limitujúce tempo redukcie hmotnosti:

  • Zdravotné parametre a užívané lieky
  • Aká veľká je nadváha
  • Ako dlho má človek nadváhu
  • Hormonálne faktory (hlavne u žien)

Zázračná tabletka na štíhlosť neexistuje. Jedinou cestou k celoživotnej štíhlosti je dlhodobá zmena stravovania. Ja zastávam chudnutie bez pôstov a hladoviek či konzumácie špeciálnych doplnkov stravy. Veď stravovanie je tá najprirodzenejšia vec na svete, rovnako dokonale vymyslená ako rozmnožovanie, dýchanie a fungovanie nášho tela. Na začiatku je dôležité stabilizovať hlavne metabolizmus a naštartovať zdravú produkciu enzýmov a hormónov v tele. Potom sa upraví aj hmotnosť a viditeľne sa zvýši aj fyzická a psychická výkonnosť, koncentrácia a emocionálna vyrovnanosť. A to všetko vďaka úprave nesprávne nastavených stravovacích návykov.

V ďalšom článku nájdete moje pravidlá stravovania v rovnováhe, ktoré vám pomôžu zdravo schudnúť bez jojo efektu.