Lívia považuje metabolic balance® za najlepšie životné rozhodnutie. Prečítajte si jej príbeh

V živote som musela urobiť množstvo rozhodnutí, ale toto bolo asi to úplne najlepšie, ktoré nikdy neoľutujem. Som veľmi šťastná, že som sa takto rozhodla.

Vždy som túžila byť ako tie dievčatá, čo môžu hocičo pojesť, a sú ako prútik. Ja bohužiaľ nie som tento typ, a už som sa naozaj dostala do štádia, kedy som mala pocit, že priberám aj zo vzduchu, nakoľko som si myslela, že sa stravujem viac-menej celkom fajn.

Skutočne som sa už cítila veľmi zle vo vlastnom tele. Nerada som chodila medzi ľudí, vyhýbala som sa väčšine akcií, nemala som žiadne, ale že žiadne sebavedomie a radšej som ostávala sama doma, za čo som bola medzi ľuďmi považovaná za nespoločenskú a doslova divnú.

Keď sa mi dostalo do uší o tejto metóde, okamžite som nad tým mávla rukou a nič viac som nechcela o tom počuť, lebo ma to vôbec nezaujímalo. Pomyslela som si len jedno, že je to zase len nejaká hlúposť. Neskôr (nakoľko mi predsa len niečo stihli o tom povedať), mi to začalo trochu chodiť po rozume až som si začala o tom zisťovať viac. No akonáhle som zistila koľko to stojí, okamžite som to zavrhla po druhýkrát. laugh

S odstupom času mi to opäť začalo vŕtať v hlave, a tá predstava ,že by som niekedy v budúcnosti mohla raz vyzerať lepšie (konečne sa páčiť sama sebe), a hlavne sa aj cítiť lepšie, ma donútila ísť do toho a obetovať tých „pár eur“. Vtedy to bola pre mňa nehorázna suma za také niečo, hlavne keď som netušila, či mi to vôbec aspoň trochu pomôže. Bála som sa čo ma čaká, a či nájdem v sebe dosť sebazaprenia, aby som to vydržala….a vlastne, že čo bude potom, aj keď to nejakú dobu vydržím, schudnem nejaké to kilečko, ale čo potom? Nachvíľu budem lepšie vyzerať, a potom, keď to už ďalej nevydržím dodržiavať sa vrátim do starých koľají? To boli otázky, ktoré ma odrádzali zaplatiť za to také peniaze. Dnes sa nad tou sumou už len pousmejem, pretože to bolo najlepšie investovaných 380 € do samej seba, a teraz neľutujem ani jedno euro.

Pre mňa boli prvé dva očistné dni úplne že neznesiteľné, nakoľko som sa práve počas týchto dní ocitla na grilovačke, kde sa jedlo a pilo všetko možné – nemožné, a ja som sa mohla tak akurát len pozerať a čuchať tie vône. A tie neustále otázky do ľudí, Prečo si nechceš dať? A čo si chorá? A tebe také nechutí? Chodila som sa vyplakať, kde ma nikto nevidel, pretože som nezvládala cítiť tie vône. No proste celé zle!!

Ale na druhej strane to bola pre mňa veľká skúška, ktorú som vydržala a prvýkrát som bola na seba naozaj pyšná, pretože ja som bývala veľký papkáč, a milovala som jedlo.

Nasledovné dva týždne boli pre mňa trápenie. Veľmi mi vadilo, že sa musím tak prísne stravovať, všetko si vážiť, obmedzovať sa, zatiaľ čo môj priateľ vypapkával pizzu, čokoládky a popíjal vínko. Nepríjemné to bolo najmä z toho dôvodu, že som nevedela, či toto trápenie a obmedzovanie má vôbec nejaký význam, a či sa to na mne aj odrazí.

Prvé meranie po dvoch týždňom bolo pre mňa zlomové. Nakoľko som zrazu videla výsledky. Za dva týždne išli dole 4 kg, čo bol pre mňa ohromný výsledok.

Neverila som, že mohlo ísť toľko dole bez akéhokoľvek cvičenia a hladovania. Hoci na jednej strane som sa musela obmedzovať pri výbere potravín, tak na druhej strane – netrpela som hladom!

Po týchto prvých výsledok som bola oveľa viac motivovaná, lebo som videla, že to naozaj funguje! Omnoho lepšie sa mi to psychicky zvládalo, zrazu som bez problémov dodržiavala jedálniček, nebola som tak nervózna z toho, že si nemôžem dať to čo ostatní. Ani neviem ako, a išlo to zrazu samo.

Okrem redukcie hmotnosti (z čoho sa mimoriadne teším) mi to prinieslo kopec iných pozitív. Hlavne mi to vyriešilo jeden zdravotný ženský problém, s ktorých som bojovala niekoľko rokov, a neustále do mňa doktorka tlačila len hormonálne tabletky.

Zrazu po zredukovaní sa to samo od seba upravilo tak, že tabletky nepotrebujem vôbec! Aj doktorka mi potvrdila, že to mohlo byť vo veľkej miere spôsobované nadmerným množstvom vnútrobrušného tuku, na základe ktorého telo vyvolávalo nesprávne impulzy, a tie sa potom odrážali do môjho zdravotného problému.

Ďalším plusom pre mňa je to, že mi úplne, ale že úplne prestali chutiť sladené nápoje (cola, vinea, džúsy, atď.), ktoré som pred tým zbožňovala. V tomto smere sami mi výrazne zmenili chute, a keď sa stane, že si náhodou z takého nápoja trošku odpijem, tak ma až strasie aké je to hnusne sladké, a len sa utvrdím v tom, že mi to proste nechutí.smiley

A nakoniec pre mňa tá najkrajšia odmena z toho všetkého. Tie ohlasy okolia plné obdivu a prekvapené výrazy ľudí, ktorí ma nejakú tú dobu nevideli – to je pocit na nezaplatenie. Ako som na začiatku spomínala, že som bola nespoločenská, tak toto sa výrazne zmenilo a túto zmenu, nie len fyzickú, ale tiež v správaní si všimlo aj okolie.

Nabrala som sebavedomie (konečne sa páčim sama sebe a dobre sa cítim), vyžaruje zo mňa údajne oveľa lepšia energia, viac sa usmievam a teším sa na každé jedno stretnutie či s rodinou alebo známymi. Dokonca takéto stretnutie vyhľadávam, pretože už nechcem byť zatvorená sama doma, skrývať sa pred svetom, ale chcem chodiť medzi ľudí, lebo som konečne na seba pyšná (samozrejme v rámci zdravého rozumu).laugh

Tiež ma mimoriadne potešilo, keď sa na základe mojich pozitívnych výsledkov s touto metódou, začala o to viac zaujímať aj jedna moja známa (okrem nej a mnoho ďalších), ktorá sa najskôr tomu veľmi bránila, lebo sa jej to zdalo príliš drahé, a nevedela si predstaviť vzdať sa jedla, ktoré tak zbožňuje. Ale s odstupom času, a po viacerých stretnutiach, kde sme to neustále rozoberali, sa rozhodla, že to skúsi. A teraz má za sebou už prvé tri týždne a darí sa jej fantasticky. Je z toho nadšená, a veľmi mi je za to vďačná, že sa vďaka mne k tomu nakoniec odhodlala.

Aby som tu nehovorila len o samých pozitívach, má to aj jedno veľké mííínus. Musela som vymeniť komplet celý šatník, nakoľko som z veľkosti 40, išla na veľkosť 34-36 a to riadne lezie do peňazí. Teraz už len čakám na povianočné výpredaje ako na spasenie.laugh

Hoci je dôležité dodržiavať určený druh potravín, veľkosť porcii a časový harmonogram, neznamená to, že si už nikdy nemôžem dať nič iné.

A to sa mi na tom páči, že hoci niekedy zhreším, neodrazí sa to hneď na mojej váhe, tak ako jojo efekt pri nejakej krátkodobej diéte, pretože metabolizmus už funguje správne, a dokáže to spracovať bez akýchkoľvek problémov. Samozrejme nesmie to zájsť až príliš ďaleko s tým hrešením, aby sa metabolizmus opäť nepokazil.

Je síce dôležité si pohladiť na duši aj niečím mimo jedálnička, ale vedieť sa po takomto prehrešku opäť vrátiť k svojmu určenému jedálničku, aby sa nestalo, že sa pomaly vrátime k pôvodným, nesprávnym návykom stravovania.

ALE aj v tomto prípade pevne verím, a som presvedčená, že aj keby takáto situácia nastala (napríklad počas tehotenstva), stále mám to svoje „know how“ ako opäť dosiahnuť svoje ciele a môžem si byť istá, že keď to budem dodržiavať, výsledok sa čoskoro dostaví, pretože to proste funguje.

Už teraz chápem, prečo mi bolo na začiatku povedané, že to nie je diéta, ale životný štýl, a to na celý život. wink

6 dôvodov, prečo jesť 1 jablko denne

Jablko môžem právom označiť názvom „super ovocie“. Prečítajte si 6 dôvodov, prečo jesť jablko každý deň.

 1. Jablko pomáha znižovať prejavy alergie

Jablko je bohaté na rastlinnú zlúčeninu kvercetín. Kvercetín dokáže spomaliť vylučovanie histamínu, ktorý telo uvolňuje počas alergickej reakcie. Na základe štúdie Thorax vedci zistili, že ženy ktoré jedli pravidelne jablká počas tehotenstva, zredukovali riziko rôznych alergií a astmy u svojich detí.

 1. Jablko je ideálne ovocie pri chudnutí

Jablko má nízky glykemický index, preto je ideálnou voľbou ako dezert. Nemusíte sa báť dať si ho kľudne aj večer.

 1. Jablko obsahuje vysoké percento vlákniny

Vďaka vysokému obsahu celulózy a pektínu jablko pomáha pri trávení a vylučovaní škodlivých produktov metabolizmu.

 1. Jablko má vysoký obsah minerálov a vitamínov

Jablko má významný podiel vitamínu C, čo je výborné na posilnenie imunity hlavne v chrípkových obdobiach. Okrem vitamínu C a flavonoidu kvercetín je jablko bohaté aj na ďalšie vitamíny. Nájdeme v ňom približne 13 vitamínov, ktoré jablku dávajú regeneračné, čistiace a liečivé účinky.

 1. Jablko obsahuje množstvo antioxidantov

Antioxidanty pomáhajú ničiť škodlivé látky v organizme, bojujú proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú poškodenie buniek. Konzumácia jabĺk znižuje rast rakovinových buniek v hrubom čreve a v pečeni.

 1. Jablko pomáha znižovať hladinu cholesterolu a kyseliny močovej

Vláknina pektín obsiahnutá v jablku obmedzuje vstrebávanie cholesterolu z potravy a má priamy vplyv na zníženie zlého LDL cholesterolu.

Dôležité: Prevažná časť účinných látok, vitamínov a minerálov sa nachádza v šupke, alebo priamo pod ňou. Preto jablko konzumujte ideálne celé aj so šupkou. Dokonca aj jablčné kôstky majú pre vysoký obsah jódu pozitívne účinky na zdravie.

Prečo je avokádo perfektné na chudnutie

Avokádo je ovocie s jedinečnými schopnosťami. Avokádo je jediné ovocie, ktoré má nízky obsah cukrov a vysoký obsah rastlinných tukov. Aj keď sa pri chudnutí snažíme tukom vyhýbať, rastlinné tuky obsiahnuté v avokáde chudnutiu pomáhajú.

4 dôvody, prečo jesť avokádo pri chudnutí:

 1. Avokádo obsahuje špeciálny druh sacharidu, ktorý pomáha znižovať obsah cukru v krvi.
 2. Tuky obsiahnuté v avokáde zvyšujú dobrý cholesterol, ktorý pomáha udržiavať lipidovú rovnováhu.
 3. Avokádo obsahuje veľa vlákniny, ktorá pomáha pomalšiemu vstrebávaniu prijatej stravy a zabraňuje k ukladaniu tukov.
 4. Avokádo nás lepšie zasýti a nebudeme pociťovať hlad.

Avokádo má vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín (kyseliny olejovej), vlákniny, antioxidantov a vitamínov (vitamín K, vitamín C, kyselina listová, draslík, vitamín B6, vitamín E). Neobsahuje cholesterol a sodík.

Aj keď to nie je lokálny produkt, má v mojom jedálničku dôležité miesto.

V kombinácii s vysoko hodnotnou bielkovinou (napr. mlieko, syr, vajce) nám dáva energiu, dlhodobí pocit nasýtenia a zvyšuje výkonnosť mozgu. Výborné sa hodí na raňajky, ako príloha k obedu či do šalátu.

Pre obsah tuku približne 47% by sme ho nemali konzumovať neobmedzene. Denne by sme nemali prijať viac tuku ako 60 – 80 g. Jedným avokádom prijmeme približne 40 g.
Odporúčam konzumovať avokádo maximálne 1 x denne a ideálne 3 x týždenne.

Moje obľúbené: Avokádo poukladám na knäckebrot a posypem čiernym korením. A mám úžasné výživné rastlinné maslo.

Akú farbu šalátu si vybrať?

Šalát je výživovo hodnotná časť stravy. Na našom tanieri má nezastupiteľné miesto. Farba šalátu priamo súvisí s obsahom nutrientov. Na trhu nájdeme šaláty zelené a červené.


Červené druhy
majú svoju farbu vďaka obsahu karoténov.Karotény podporujú tvorbu červených krviniek a kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku a zároveň chránia ľudské telo pred vplyvom voľných radikálov.

Zelené druhy šalátu sú bohaté na horčík, ktorý pomáha bojovať s únavou a úbytkom energie. Horčík je taktiež dôležitý pre činnosť mozgu a koncentráciu.

Šalát je veľmi užitočná časť stravy s množstvom pozitívnych účinkov na zdravie.

 • Šaláty sú bohatým zdrojom antioxidantov, železa a kyseliny listovej
 • Šaláty podporujú proces štiepenia a využitia bielkovín
 • Šaláty obsahujú veľa vlákniny, podporujú zdravú činnosť čriev
 • Šaláty majú nízky obsah kalórií a preto sú výbornou súčasťou stravy pri redukčných diétach a pre udržanie hmotnosti

 

Pozor však na balené šaláty. Objavili sa už viaceré prípady, kde v nich odhalili prítomnosť baktérií a parazitov.

Najlepšie je ho konzumovať čerstvý z trhu alebo z vlastnej záhradky.

 

Malinové osvieženie bez cukru

O pozitívnych účinkoch malín som už písala v predchádzajúcom blogu.

Chcem sa s vami podeliť o tipy, ako ja zaraďujem maliny do mojej letnej kuchyne.

Maliny majú úžasnú výraznú sladko-kyslú chuť. Netreba k nim pridávať žiadny cukor ani iné sladidlo, dokonca pomôžu ochutiť iné menej výrazné druhy ovocia.

Maliny jedávam iba v lete, keď dozrievajú u nás. Verím v liečivú silu plodov dozrievaných na stromoch a kríkoch. Vtedy ich pridávam do všetkého a doprajem si ich každý deň.

Moje letné malinové dobrodružstvo:

Limonáda plná antioxidantov

Doplňte do tela antioxidanty vo forme osviežujúcej limonády. Stačí vám hrsť čerstvých malín, 3-4 lístky mäty a ½ limetky. Zalejete 0,5 vody, podrvíte, aby ingrediencie pustili šťavu a vychutnávate si kedykoľvek počas dňa.

Malinové ľadové kocky

Maliny veľmi rýchlo podliehajú skaze. Tak som si vymyslela takého ľadové kocky. Maliny dám do nádobky na ľad, zalejem vodou a kedykoľvek počas dňa pridám do čistej vody. Vodu mám tak ochutenú a oveľa lepšie sa pije

 

Malinovo-jablkové nanuky

Tak to jej môj letný favorit. Zelené jablko, mäta, pár kvapiek limetky a maliny pomixujem, naplním nádobky na nanuky a nechám zamraziť. Sú chuťovo úžasné a vôbec nemusím mať výčitky, keď si dám aj po každom jedle ako dezert. Chutia dokonca aj mojim deťom.

 

Maliny so šľahačkou

Šlahačka obsahuje 33% tuku a tuk je ideálna kombinácia s ovocím. Znižuje jeho glykemickú záťaž. Urobte si domácu šľahačku. Ručným mixérom je to raz dva hotové. Prosím, nekupujte sprejové varianty plné aditív, farbív a konzervantov. Naplňte šľahačkou maliny, dajte na hodinku do chladničky prípadne pre urýchlenie na chvíľu do mrazničky a ponúknite ako zdravý dezert kľudne návšteve alebo počas letnej grilovačky. Uvidíte, že zmiznú zo stola ako prvé.


Prečo by sme mali jesť potraviny s vysokým obsahom antioxidantov?

Naše telo je “chemická továreň”. Metabolizmus je premena látok a obsahuje množstvo chemických reakcií. Pri chemických reakciách dochádza k štiepeniu molekúl a pri tomto štiepení vznikajú voľné radikály. Voľné radikály majú schopnosť reagovať s ostatnými molekulami v tele a poškodzovať ich.

Z dlhodobého hľadiska sa zo zdravej bunky pôsobením voľných radikálov môže stať poškodená bunka. Takáto reťazová reakcia môže spôsobiť onkologické ochorenie.

Antioxidanty poskytnú voľnému radikálu svoj elektrón a tým ich zneutralizujú a zastavia poškodzovanie zdravých buniek.


Maliny patria k jedným z top potravín, ktoré obsahujú antioxidanty.

Okrem toho maliny majú množstvo ďalších pozitív pre naše zdravie. Obsahujú vysoké percento vlákniny (20%). Maliny obsahujú vitamín C, magnézium, vitamín B, kyselinu listovú.

Ak chceme byť zdraví a krásni, určite by sme mali maliny zaradiť do nášho jedálnička. Teraz je sezóna, tak neváhajme. Pozor však na sladké dezerty, do ktorých okrem malín dáme množstvo cukru a múky, prípadne ich upravujeme tepelne.

Maliny jedzte surové, chladené prípadne mrazené vo forme sorbetu.

 

Dajte si ich napríklad na raňajky. Pripravte si misku jogurtu s ovsenými vločkami a čerstvými malinami. Výhodou je, že takéto raňajky si môžete pripraviť večer a ráno iba vytiahnete z chladničky a vyvážené raňajky máte ihneď k dispozícii.Zázračné účinky petržlenovej vňate

Petržlenová vňať je doslova budič metabolizmu. Posypte si s ňou 1 jedlo denne.

 1. Zvýšená konzumácia petržlenovej vňate pomôže znížiť hladinu cukru v krvi na niekoľko hodín po jej konzumácii. Pravidelná konzumácia petržlenovej vňate pomáha udržiavať stabilnú hladinu glukózy v krvi a tým zabraňuje zvýšenému ukladaniu tuku do zásob.

 

 1. Pomôže vám odstrániť vlčí hlad a zníži chuť na sladké.

 1. Je plná vitamínov a minerálov. Obsahuje vitamíny A, K, C a E, vitamín C, thiamin, roboflavin, niacin, vitamin B6, vitamín B12, vápnik, železo, magnézium, fosfor, zinok, draslík a meď.

 

 1. Petržlenová vňať má detoxikačné účinky. Pomáha odplavovať z tela toxíny.

 

 1. Petržlenová vňať je výborná na pleť, vyčistí ju a vaša pleť bude doslova žiariť. Urobte si z nej pleťovú masku. Pomixujte petržlenovú vňať, 1 PL jablčného octu a 1 ČL medu. Aplikujte na pleť a po 15 minútach umyte vodou.

Zaraďte ju do jedla 1 x denne a presvečte sa o jej zázračných účinkoch.

Prečo zaradiť do stravy osos siaty?

Ovos siaty je najvýživnejšia obilnina, má najvyšší obsah bielkovín(12-16%), nižšiu glykemickú záťaž a viac vlákniny ako iné obilniny. Preto je vhodný pri chudnutí a metabolických problémoch. Ovos obsahuje B-glukány (významná zložka rozpustnej potravinovej vlákniny) (3-5%), ktoré pôsobia ako ochranná vrstva na sliznici žalúdka a čriev. Nenafukuje nás, práve naopak pomáha odstrániť žalúdočné a tráviace problémy.

 

Liečivé účinky pravidelnej konzumácie ovsa:

 • znížuje hladinu cholesterolu,
 • pomáha pri znížení glukózy v krvi (vhodný pre diabetikov),
 • zlepšuje imunitu (vhodné aj pre deti),
 • pôsobí preventívne pri srdcovo-cievnych ochoreniach,
 • pomáha liečiť zápalové procesy tráviaceho traktu,
 • odstraňuje únavu a vyčerpanosť,
 • pomáha pri ochoreniach štítnej žlazy,
 • používa sa pri liečbe kožných ochorení,
 • zlepšuje kvalitu a vzhľad pokožky.

Obsah ovsa:

Ovos je bohatý na horčík, železo, vápnik, mangán, draslík, kremík, vitamíny skupiny B a vitamín E. Má vysoký podiel fosforu a zinku, ktorý má nezastupiteľnú úlohu v našom metabolizme. Ovsené zrno obsahuje saponíny, škrob, glukokíny, bielkoviny a celý rad látok ako alkaloid, avenín, vanilínglykozid a iné látky, ktoré sú dôležité pre zdravú činnosť ľudského organizmu.

 

Ovos a deti:

Vo výžive deti má ovos nezastupiteľné miesto. Pomáha k budovaniu bifidogénnej črevnej mikroflóry a tým zvyšuje ich imunitu a obranyschopnosť.


Ako chutne zaradiť do stravy ovos siaty?

Denne sa odporúča zjesť 30-40 g ovsených otrúb  (otruby obsahujú najviac vlákniny, minerálov a vitamínov) alebo 30-50 g ovsených vločiek. Výborne sa hodí na raňajky do raňajkových kaší. Ideálne je doplniť ho jednou kvalitnou bielkovinou (mliekom, jogurtom, orechami alebo semienkami) a sezónnym ovocím.  Ovsené krúpymôžeme použiť ako prílohu k mäsovým a strukovinovým jedlám. Ovsenú múku a vločky môžeme použiť na pečenie, prípadne k zahusťeniu polievok a omáčok.

 

TIP: Ja si ráno robievam kašu z ovsených otrúb, kde kombinujem uvarené otruby so sezónnym ovocím.

 

Letná raňajková kaša na štíhlu postavu

Keď si predstavím leto, neodmysliteľne k nemu patrí šťavnaté ovocie, ktoré dozrieva priamo u nás na stromoch. Konečne môžeme jesť naozaj čerstvé plody. Aspoň na chvíľku nemusíme konzumovať iba plody, ktoré sa zberajú nezrelé a prejdú pol sveta, aby sa dostali k nám.

Ja si počas leta pripravujem raňajkové kaše, kde kombinujem sacharidy s nízkou glykemickou záťažou (ovos, raž, ovsené otruby, pohánka, celozrnná ryža), orechy (mandle, vlašské orechy), semiačka (slnečnicové, tekvicové, ľanové) a čerstvé ovocie podľa sezóny ako dozrievajú jednotlivé druhy.

Teraz je sezóna marhúľ, tak som pripravila marhuľovú kašu s ovsenými otrubami(ovos siaty).

Ovsené otruby

Ovsené otruby obsahujú 15-20% vlákniny, čo zníži glykemický index každého jedla, do ktorého ich pridáte. Glykemický index je dôležitý faktor, ktorý musíme sledovať pri výbere potravín, ak chceme ostať štíhly. Ovsené otruby navyše podporujú trávenie a správnu činnosť čriev, čo bude mať pri chudnutí tiež výrazne pozitívny efekt.

Marhule

Marhule (1 ks) obsahujú 4 g vlákniny, 3 g cukru, 13% dennej dávky vitamínu A, sú bohatým zdrojom vitamínu E a vitamínu C. Marhule právom patria k jedným z 10 potravín s najvýdatnejším obsahom železa. Železo pomáha bojovať proti únave a anémii.

Recept:

 

Letná marhuľová kaša z ovsa

Suroviny

50 gr         ovsa (ovos siaty celé zrno)

30 gr         mandle

20 gr         slnečnicové semienka

2 ks           marhule

1/4 ČL       škorica

1 ČL           kokosový olej

Postup:

Do malého hrnca dáme uvariť ovsené zrno (ideálne večer, 50 gr ovsa + 1 dcl vody necháme zovrieť a na mienom ohni varíme 30 min., necháme pod pokrievkou do rána). Nakrájame marhule, dáme na panvicu podusiť na kokosovom oleji (cca 2-3 min.), pridáme škoricu, mandle so slnečnicovými semienkami a uvarený ovos. Servírujeme ozdobené marhuľou (1/2 ks).


Marhuľové nanuky bez výčitky

100% ovocie, bez cukru, obohatené s vitamínom C

Aj vy máte chuť po jedle dať si niečo sladké? Kľudne aj niečo malé, ale odmeniť sa? Mňa v lete zo sladkostí najviac láka zmrzlina. Zmrzlina je pre mňa symbol leta. Nebudem klamať a priznám sa, že občas zhreším a idem s rodinou na klasickú zmrzlinu do mesta. Avšak, čo keď mám aj častejšie chuť na túto studenú pochúťku? Teraz je sezóna marhúľ, tak som si vymyslela takéto zdravé marhuľové nanuky z čistého ovocia. Hovorím im aj „ľadové marhuľové mohito“. Tie si môžem dať každý deň po jedle, kľudne aj po obede, aj po večeri. Okrem toho, ak do nanuku pridáte mätu, pomôžete zvýšiť výkonnosť vášho metabolizmu. Ak chcete z nanuku urobiť vitamínovú bombu, pridajte do nich práškový vitamín C, ktorý kúpite bežne v lekárni. Stávajú sa tak zdravou a chutnou pochúťkou aj pre vaše deti. Tieto nanuky si môžete bez výčitky dopriať aj pri chudnutí.

Moja rada: Použite zrelé sladké ovocie, nanuky tak budú chutnejšie.

 

Recept na marhuľové nanuky bez výčitky (12 ks):

Suroviny:

12 ks marhúľ

100 gr malín

1/2 limetky

2 lístky mäty

½ lyžičky práškového vitamínu C

 

Postup: Všetky suroviny umyjeme, limetku odšťavíme. Marhule odkôstkujeme a  pokrájame na menšie kúsky. Všetky suroviny pomixujeme tak, aby v mase ostali kúsky ovocia.  Nalejeme do formičiek na nanuky a dáme zmraziť. O 3-4 hodiny sú nanuky pripravené na zahryznutie.